Sanan ТРАНЗИСТОРНЫЙ deklinaatio
- Venäjä
Full forms
Masculine singular
(кого/чего?)
транзисторного
gent
gent
(кому/чему?)
транзисторному
datv
datv
(кого?)
транзисторного
accs
accs
(кем/чем?)
транзисторным
ablt
ablt
(о ком/о чём?)
транзисторном
loct
loct
Feminine singular
(кто/что?)
транзисторная
nomn
nomn
(кого/чего?)
транзисторной
gent
gent
(кому/чему?)
транзисторной
datv
datv
(кого/что?)
транзисторную
accs
accs
(кем/чем?)
транзисторной
ablt
ablt
(о ком/о чём?)
транзисторной
loct
loct
Neutral singular
(что?)
транзисторное
nomn
nomn
(чего?)
транзисторного
gent
gent
(чему?)
транзисторному
datv
datv
(что?)
транзисторное
accs
accs
(чем?)
транзисторным
ablt
ablt
(о чём?)
транзисторном
loct
loct
Plural
(кому/чему?)
транзисторным
datv
datv
(кем/чем?)
транзисторными
ablt
ablt