Declension of the word DOPAMIINI - Finnisch
Singular
dopamiinissa
inessive
dopamiinista
elative
dopamiiniin
illative
dopamiinilla
adessive
dopamiinilta
ablative
dopamiinille
allative
dopamiinina
essive
dopamiiniksi
translative
dopamiinitta
abessive
Mehr zeigen
Plural
dopamiinit
nominative
dopamiineja
partitive
dopamiinien
genitive
dopamiinit
accusative
dopamiineissa
inessive
dopamiineista
elative
dopamiineihin
illative
dopamiineilla
adessive
dopamiineilta
ablative
dopamiineille
allative
dopamiineina
essive
dopamiineiksi
translative
dopamiineitta
abessive
dopamiinein
instructive
dopamiineineni
comitative
Mehr zeigen