Declension of the word JIIRISAHA - Finnisch
Singular
jiirisaha
nominative
jiirisahaa
partitive
jiirisahan
genitive
jiirisaha
accusative
jiirisahassa
inessive
jiirisahasta
elative
jiirisahaan
illative
jiirisahalla
adessive
jiirisahalta
ablative
jiirisahalle
allative
jiirisahana
essive
jiirisahaksi
translative
jiirisahatta
abessive
Mehr zeigen
Plural
jiirisahat
nominative
jiirisahoja
partitive
jiirisahojen
genitive
jiirisahat
accusative
jiirisahoissa
inessive
jiirisahoista
elative
jiirisahoihin
illative
jiirisahoilla
adessive
jiirisahoilta
ablative
jiirisahoille
allative
jiirisahoina
essive
jiirisahoiksi
translative
jiirisahoitta
abessive
jiirisahoin
instructive
jiirisahoineni
comitative
Mehr zeigen

Mit dem Wort verbundene Verben