Declension of the word KUISKAILUIN
- Finnisch
Singular
kuiskailua
partitive
partitive
kuiskailun
genitive
genitive
kuiskailussa
inessive
inessive
kuiskailusta
elative
elative
kuiskailuun
illative
illative
kuiskailulla
adessive
adessive
kuiskailulta
ablative
ablative
kuiskailulle
allative
allative
kuiskailuna
essive
essive
kuiskailuksi
translative
translative
kuiskailutta
abessive
abessive
Mehr zeigen
Plural
kuiskailut
nominative
nominative
kuiskailuja
partitive
partitive
kuiskailujen
genitive
genitive
kuiskailut
accusative
accusative
kuiskailuissa
inessive
inessive
kuiskailuista
elative
elative
kuiskailuihin
illative
illative
kuiskailuilla
adessive
adessive
kuiskailuilta
ablative
ablative
kuiskailuille
allative
allative
kuiskailuina
essive
essive
kuiskailuiksi
translative
translative
kuiskailuitta
abessive
abessive
kuiskailuin
instructive
instructive
kuiskailuineni
comitative
comitative
Mehr zeigen