Declension of the word LAIKKURIA
- Finnisch
Singular
laikkuri
nominative
nominative
laikkuria
partitive
partitive
laikkurin
genitive
genitive
laikkuri
accusative
accusative
laikkurissa
inessive
inessive
laikkurista
elative
elative
laikkuriin
illative
illative
laikkurilla
adessive
adessive
laikkurilta
ablative
ablative
laikkurille
allative
allative
laikkurina
essive
essive
laikkuriksi
translative
translative
laikkuritta
abessive
abessive
Mehr zeigen
Plural
laikkurit
nominative
nominative
laikkureita
partitive
partitive
laikkurien
genitive
genitive
laikkurit
accusative
accusative
laikkureissa
inessive
inessive
laikkureista
elative
elative
laikkureihin
illative
illative
laikkureilla
adessive
adessive
laikkureilta
ablative
ablative
laikkureille
allative
allative
laikkureina
essive
essive
laikkureiksi
translative
translative
laikkureitta
abessive
abessive
laikkurein
instructive
instructive
laikkureineni
comitative
comitative
Mehr zeigen