Declension of the word LAIKKURIA - Finnisch
Singular
laikkuri
nominative
laikkuria
partitive
laikkurin
genitive
laikkuri
accusative
laikkurissa
inessive
laikkurista
elative
laikkuriin
illative
laikkurilla
adessive
laikkurilta
ablative
laikkurille
allative
laikkurina
essive
laikkuriksi
translative
laikkuritta
abessive
Mehr zeigen
Plural
laikkurit
nominative
laikkureita
partitive
laikkurien
genitive
laikkurit
accusative
laikkureissa
inessive
laikkureista
elative
laikkureihin
illative
laikkureilla
adessive
laikkureilta
ablative
laikkureille
allative
laikkureina
essive
laikkureiksi
translative
laikkureitta
abessive
laikkurein
instructive
laikkureineni
comitative
Mehr zeigen