Declension of the word LAINEN - Finnisch
Singular
laisen
genitive
laisessa
inessive
laisesta
elative
laiseen
illative
laisella
adessive
laiselta
ablative
laiselle
allative
laisena
essive
laiseksi
translative
laisetta
abessive
Mehr zeigen
Plural
laiset
nominative
laisia
partitive
laisten
genitive
laiset
accusative
laisissa
inessive
laisista
elative
laisiin
illative
laisilla
adessive
laisilta
ablative
laisille
allative
laisina
essive
laisiksi
translative
laisitta
abessive
laisin
instructive
laisine
comitative
Mehr zeigen

Comparison of adjectives
Comparative
laisempi
Superlative
laisin