Declension of the word OHJAAMON
- Finnisch
Singular
ohjaamolla
adessive
adessive
ohjaamolta
ablative
ablative
ohjaamolle
allative
allative
ohjaamona
essive
essive
ohjaamoksi
translative
translative
ohjaamotta
abessive
abessive
Mehr zeigen
Plural
ohjaamoja
partitive
partitive
ohjaamojen
genitive
genitive
ohjaamoissa
inessive
inessive
ohjaamoista
elative
elative
ohjaamoihin
illative
illative
ohjaamoilla
adessive
adessive
ohjaamoilta
ablative
ablative
ohjaamoille
allative
allative
ohjaamoina
essive
essive
ohjaamoiksi
translative
translative
ohjaamoitta
abessive
abessive
ohjaamoin
instructive
instructive
ohjaamoineni
comitative
comitative
Mehr zeigen