Declension of the word RAAMI - Finnisch
Singular
raami
nominative
raamia
partitive
raamin
genitive
raami
accusative
raamissa
inessive
raamista
elative
raamiin
illative
raamilla
adessive
raamilta
ablative
raamille
allative
raamina
essive
raamiksi
translative
raamitta
abessive
Mehr zeigen
Plural
raameja
partitive
raamien
genitive
raameissa
inessive
raameista
elative
raameihin
illative
raameilla
adessive
raameilta
ablative
raameille
allative
raameina
essive
raameiksi
translative
raameitta
abessive
raamein
instructive
raameineni
comitative
Mehr zeigen

Mit dem Wort verbundene Verben