Declension of the word TEERI
- Finnisch
Singular
teeri
nominative
nominative
teertä
partitive
partitive
teeren
genitive
genitive
teeri
accusative
accusative
teeressä
inessive
inessive
teerestä
elative
elative
teereen
illative
illative
teerellä
adessive
adessive
teereltä
ablative
ablative
teerelle
allative
allative
teerenä
essive
essive
teereksi
translative
translative
teerettä
abessive
abessive
Mehr zeigen
Plural
teeret
nominative
nominative
teeriä
partitive
partitive
teerten
genitive
genitive
teeret
accusative
accusative
teerissä
inessive
inessive
teeristä
elative
elative
teeriin
illative
illative
teerillä
adessive
adessive
teeriltä
ablative
ablative
teerille
allative
allative
teerinä
essive
essive
teeriksi
translative
translative
teerittä
abessive
abessive
teerin
instructive
instructive
teerineni
comitative
comitative
Mehr zeigen