Declension of the word TUOHITERVALLA - Finnisch
Singular
tuohiterva
nominative
tuohitervaa
partitive
tuohitervan
genitive
tuohiterva
accusative
tuohitervassa
inessive
tuohitervasta
elative
tuohitervaan
illative
tuohitervalla
adessive
tuohitervalta
ablative
tuohitervalle
allative
tuohitervana
essive
tuohitervaksi
translative
tuohitervatta
abessive
Mehr zeigen
Plural
tuohitervat
nominative
tuohitervoja
partitive
tuohitervojen
genitive
tuohitervat
accusative
tuohitervoissa
inessive
tuohitervoista
elative
tuohitervoihin
illative
tuohitervoilla
adessive
tuohitervoilta
ablative
tuohitervoille
allative
tuohitervoina
essive
tuohitervoiksi
translative
tuohitervoitta
abessive
tuohitervoin
instructive
tuohitervoineni
comitative
Mehr zeigen