Verbin CHISMOSEAR konjugointi - Espanja

Infinitivo
chismosear
Participo pasado
chismoseado
Gerundio
chismoseando

Indicativo
yo chismoseo
sing., 1
chismoseas
sing., 2
él/ella chismosea
sing., 3
nosotros chismoseamos
pl., 1
vosotros chismoseáis
pl., 2
ellos/ellas chismosean
pl., 3
yo chismoseaba
sing., 1
chismoseabas
sing., 2
él/ella chismoseaba
sing., 3
nosotros chismoseábamos
pl., 1
vosotros chismoseabais
pl., 2
ellos/ellas chismoseaban
pl., 3
yo chismoseé
sing., 1
chismoseaste
sing., 2
él/ella chismoseó
sing., 3
nosotros chismoseamos
pl., 1
vosotros chismoseasteis
pl., 2
ellos/ellas chismosearon
pl., 3
yo hechismoseado
sing., 1
haschismoseado
sing., 2
él/ella hachismoseado
sing., 3
nosotros hemoschismoseado
pl., 1
vosotros habéischismoseado
pl., 2
ellos/ellas hanchismoseado
pl., 3
yo habíachismoseado
sing., 1
habíaschismoseado
sing., 2
él/ella habíachismoseado
sing., 3
nosotros habíamoschismoseado
pl., 1
vosotros habíaischismoseado
pl., 2
ellos/ellas habíanchismoseado
pl., 3
yo hubechismoseado
sing., 1
hubistechismoseado
sing., 2
él/ella hubochismoseado
sing., 3
nosotros hubimoschismoseado
pl., 1
vosotros hubisteischismoseado
pl., 2
ellos/ellas hubieronchismoseado
pl., 3
yo chismosearé
sing., 1
chismosearás
sing., 2
él/ella chismoseará
sing., 3
nosotros chismosearemos
pl., 1
vosotros chismosearéis
pl., 2
ellos/ellas chismosearán
pl., 3
yo habréchismoseado
sing., 1
habráschismoseado
sing., 2
él/ella habráchismoseado
sing., 3
nosotros habremoschismoseado
pl., 1
vosotros habréischismoseado
pl., 2
ellos/ellas habránchismoseado
pl., 3

Condicional
yo chismosearía
sing., 1
chismosearías
sing., 2
él/ella chismosearía
sing., 3
nosotros chismosearíamos
pl., 1
vosotros chismosearíais
pl., 2
ellos/ellas chismosearían
pl., 3
yo habríachismoseado
sing., 1
habríaschismoseado
sing., 2
él/ella habríachismoseado
sing., 3
nosotros habríamoschismoseado
pl., 1
vosotros habríaischismoseado
pl., 2
ellos/ellas habríanchismoseado
pl., 3

Subjuntivo
yo chismosee
sing., 1
chismosees
sing., 2
él/ella chismosee
sing., 3
nosotros chismoseemos
pl., 1
vosotros chismoseéis
pl., 2
ellos/ellas chismoseen
pl., 3
yo chismoseara
sing., 1
chismosearas
sing., 2
él/ella chismoseara
sing., 3
nosotros chismoseáramos
pl., 1
vosotros chismosearais
pl., 2
ellos/ellas chismosearan
pl., 3
yo chismosease
sing., 1
chismoseases
sing., 2
él/ella chismosease
sing., 3
nosotros chismoseásemos
pl., 1
vosotros chismoseaseis
pl., 2
ellos/ellas chismoseasen
pl., 3
yo hayachismoseado
sing., 1
hayaschismoseado
sing., 2
él/ella hayachismoseado
sing., 3
nosotros hayamoschismoseado
pl., 1
vosotros hayáischismoseado
pl., 2
ellos/ellas hayanchismoseado
pl., 3
yo hubierachismoseado
sing., 1
hubieraschismoseado
sing., 2
él/ella hubierachismoseado
sing., 3
nosotros hubiéramoschismoseado
pl., 1
vosotros hubieraischismoseado
pl., 2
ellos/ellas hubieranchismoseado
pl., 3
yo hubiesechismoseado
sing., 1
hubieseschismoseado
sing., 2
él/ella hubiesechismoseado
sing., 3
nosotros hubiésemoschismoseado
pl., 1
vosotros hubieseischismoseado
pl., 2
ellos/ellas hubiesenchismoseado
pl., 3
Subjuntivo futuro imperfecto
yo chismoseare
sing., 1
chismoseares
sing., 2
él/ella chismoseare
sing., 3
nosotros chismoseáremos
pl., 1
vosotros chismoseareis
pl., 2
ellos/ellas chismosearen
pl., 3
Subjuntivo futuro perfecto
yo hubierechismoseado
sing., 1
hubiereschismoseado
sing., 2
él/ella hubierechismoseado
sing., 3
nosotros hubiéremoschismoseado
pl., 1
vosotros hubiereischismoseado
pl., 2
ellos/ellas hubierenchismoseado
pl., 3

Imperativo
Imperativo afirmativo
chismosea
sing., 2
chismosee
sing., 3
chismoseemos
pl., 1
chismosead
pl., 2
chismoseen
pl., 3
Imperativo negativo
no chismosees
sing., 2
no chismosee
sing., 3
no chismoseemos
pl., 1
no chismoseéis
pl., 2
no chismoseen
pl., 3

Haku kirjaimella

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z