Verbin ILMATA konjugointi - Suomi

air
ilmata
Infinitiivi 1
ilmannut
Partisiipin perfekti, active

Indikatiivi
sinä ilmaat
sing., 2
te ilmaatte
pl., 2
he ilmaavat
pl., 3
minä en ilmaa
sing., 1
sinä et ilmaa
sing., 2
me emme ilmaa
pl., 1
te ette ilmaa
pl., 2
he eivät ilmaa
pl., 3
minä ilmasin
sing., 1
sinä ilmasit
sing., 2
hän ilmasi
sing., 3
me ilmasimme
pl., 1
te ilmasitte
pl., 2
he ilmasivat
pl., 3
minä en ilmannut
sing., 1
sinä et ilmannut
sing., 2
hän ei ilmannut
sing., 3
me emme ilmanneet
pl., 1
te ette ilmanneet
pl., 2
he eivät ilmanneet
pl., 3
minä olen ilmannut
sing., 1
sinä olet ilmannut
sing., 2
hän on ilmannut
sing., 3
me olemme ilmanneet
pl., 1
te olette ilmanneet
pl., 2
he ovat ilmanneet
pl., 3
minä en ole ilmannut
sing., 1
sinä et ole ilmannut
sing., 2
hän ei ole ilmannut
sing., 3
me emme ole ilmanneet
pl., 1
te ette ole ilmanneet
pl., 2
he eivät ole ilmanneet
pl., 3
minä olin ilmannut
sing., 1
sinä olit ilmannut
sing., 2
hän oli ilmannut
sing., 3
me olimme ilmanneet
pl., 1
te olitte ilmanneet
pl., 2
he olivat ilmanneet
pl., 3
minä en ollut ilmannut
sing., 1
sinä et ollut ilmannut
sing., 2
hän ei ollut ilmannut
sing., 3
me emme olleet ilmanneet
pl., 1
te ette olleet ilmanneet
pl., 2
he eivät olleet ilmanneet
pl., 3

Konditionaali
minä en ilmaisi
sing., 1
sinä et ilmaisi
sing., 2
hän ei ilmaisi
sing., 3
me emme ilmaisi
pl., 1
te ette ilmaisi
pl., 2
he eivät ilmaisi
pl., 3
minä olisin ilmannut
sing., 1
sinä olisit ilmannut
sing., 2
hän olisi ilmannut
sing., 3
me olisimme ilmanneet
pl., 1
te olisitte ilmanneet
pl., 2
he olisivat ilmanneet
pl., 3
minä en olisi ilmannut
sing., 1
sinä et olisi ilmannut
sing., 2
hän ei olisi ilmannut
sing., 3
me emme olisi ilmanneet
pl., 1
te ette olisi ilmanneet
pl., 2
he eivät olisi ilmanneet
pl., 3

Potentiaali
minä ilmannen
sing., 1
sinä ilmannet
sing., 2
hän ilmannee
sing., 3
me ilmannemme
pl., 1
te ilmannette
pl., 2
he ilmannevat
pl., 3
minä en ilmanne
sing., 1
sinä et ilmanne
sing., 2
hän ei ilmanne
sing., 3
me emme ilmanne
pl., 1
te ette ilmanne
pl., 2
he eivät ilmanne
pl., 3
minä lienen ilmannut
sing., 1
sinä lienet ilmannut
sing., 2
hän lienee ilmannut
sing., 3
me lienemme ilmanneet
pl., 1
te lienette ilmanneet
pl., 2
he lienevät ilmanneet
pl., 3
minä en liene ilmannut
sing., 1
sinä et liene ilmannut
sing., 2
hän ei liene ilmannut
sing., 3
me emme liene ilmanneet
pl., 1
te ette liene ilmanneet
pl., 2
he eivät liene ilmanneet
pl., 3

Imperatiivi
Preesens imperatiivi
hän ilmatkoon
sing., 3
me ilmatkaamme
pl., 1
te ilmatkaa
pl., 2
he ilmatkoot
pl., 3
Negatiivinen preesens imperatiivi
sinä älä ilmaa
sing., 2
hän älköön ilmatko
sing., 3
me älkäämme ilmatko
pl., 1
te älkää ilmatko
pl., 2
he älkööt ilmatko
pl., 3
Perfekti imperatiivi
hän olkoon ilmannut
sing., 3
he olkoot ilmanneet
pl., 3
Negatiivinen perfekti imperatiivi
hän älköön olko ilmannut
sing., 3
he älkööt olko ilmanneet
pl., 3

Infinitiivi
Infinitiivi 1
ilmata
ilmatakseni
Infinitiivi 2
ilmatessa
inessive
ilmaten
instructive
ilmattaessa
inessive passive
Infinitiivi 3
ilmaamassa
inessive
ilmaamasta
elative
ilmaamaan
illative
ilmaamalla
adessive
ilmaamatta
abessive
ilmaaman
instructive
Infinitiivi 4
ilmaaminen
nominative
Infinitiivi 5
ilmaamaisillani

Partisiippi
Partisiipin preesens
ilmaava
active
ilmattava
passive
Partisiipin perfekti
ilmannut
active
ilmattu
passive

Haku kirjaimella

A B D E F G H I J K L M N O P R S T U V Y Z