Спряжение глагола RAȚIONALIZA - Румынский

Infinitiv
a raționaliza
Participiu
Gerunziu
raționalizând

Indicativ
eu raționalizez
sing., 1
tu raționalizezi
sing., 2
noi raționalizăm
pl., 1
voi raționalizaţi
pl., 2
eu raționalizam
sing., 1
tu raționalizai
sing., 2
noi raționalizam
pl., 1
voi raționalizaţi
pl., 2
ei/ele raționalizau
pl., 3
eu amraționalizat
sing., 1
tu airaționalizat
sing., 2
el/eaaraționalizat
sing., 3
noi amraționalizat
pl., 1
voi aţiraționalizat
pl., 2
ei/ele auraționalizat
pl., 3
eu raționalizai
sing., 1
tu raționalizași
sing., 2
el/ea raționaliză
sing., 3
noi raționalizarăm
pl., 1
voi raționalizarăţi
pl., 2
ei/ele raționalizară
pl., 3
eu raționalizasem
sing., 1
tu raționalizaseși
sing., 2
el/ea raționalizase
sing., 3
noi raționalizaserăm
pl., 1
voi raționalizaserăţi
pl., 2
ei/ele raționalizaseră
pl., 3
eu voiraționaliza
sing., 1
tu veiraționaliza
sing., 2
noi vomraționaliza
pl., 1
voi veţiraționaliza
pl., 2
ei/ele vorraționaliza
pl., 3
eu voi firaționalizat
sing., 1
tu vei firaționalizat
sing., 2
el/ea va firaționalizat
sing., 3
noi vom firaționalizat
pl., 1
voi veţi firaționalizat
pl., 2
ei/ele vor firaționalizat
pl., 3
eu o săraționalizez
sing., 1
tu o săraționalizezi
sing., 2
el/ea o săraționalizeze
sing., 3
noi o săraționalizăm
pl., 1
voi o săraționalizaţi
pl., 2
ei/ele o săraționalizeze
pl., 3
eu am săraționalizez
sing., 1
tu ai săraționalizezi
sing., 2
el/ea are săraționalizeze
sing., 3
noi avem săraționalizăm
pl., 1
voi aveţi săraționalizaţi
pl., 2
ei/ele au săraționalizeze
pl., 3

Conjunctiv
eu raționalizez
sing., 1
tu raționalizezi
sing., 2
noi raționalizăm
pl., 1
voi raționalizaţi
pl., 2
eu să firaționalizat
sing., 1
tu să firaționalizat
sing., 2
el/ea să firaționalizat
sing., 3
noi să firaționalizat
pl., 1
voi să firaționalizat
pl., 2
ei/ele să firaționalizat
pl., 3

Condițional
eu raționaliza
sing., 1
tu airaționaliza
sing., 2
el/ea arraționaliza
sing., 3
noi amraționaliza
pl., 1
voi aţiraționaliza
pl., 2
ei/ele arraționaliza
pl., 3
eu aş firaționalizat
sing., 1
tu ai firaționalizat
sing., 2
el/ea ar firaționalizat
sing., 3
noi am firaționalizat
pl., 1
voi aţi firaționalizat
pl., 2
ei/ele ar firaționalizat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
raționalizaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu raționaliza
sing., 2
nu raționalizaţi
pl., 2

S

Синонимы к слову Raționaliza

Поиск по букве

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z