Conjugaison du verbe OBLIGATI - Roumain
Infinitiv
a obligati
Participiu
obligatit
Gerunziu
obligatind
Indicativ
eu obligatesc
sing., 1
tu obligatești
sing., 2
el/ea obligatește
sing., 3
noi obligatim
pl., 1
voi obligatiţi
pl., 2
ei/ele obligatesc
pl., 3
eu obligateam
sing., 1
tu obligateai
sing., 2
el/ea obligatea
sing., 3
noi obligateam
pl., 1
voi obligateaţi
pl., 2
ei/ele obligateau
pl., 3
eu amobligatit
sing., 1
tu aiobligatit
sing., 2
el/eaaobligatit
sing., 3
noi amobligatit
pl., 1
voi aţiobligatit
pl., 2
ei/ele auobligatit
pl., 3
tu obligatiși
sing., 2
noi obligatirăm
pl., 1
voi obligatirăţi
pl., 2
ei/ele obligatiră
pl., 3
eu obligatisem
sing., 1
tu obligatiseși
sing., 2
el/ea obligatise
sing., 3
noi obligatiserăm
pl., 1
voi obligatiserăţi
pl., 2
ei/ele obligatiseră
pl., 3
eu voiobligati
sing., 1
tu veiobligati
sing., 2
el/ea vaobligati
sing., 3
noi vomobligati
pl., 1
voi veţiobligati
pl., 2
ei/ele vorobligati
pl., 3
eu voi fiobligatit
sing., 1
tu vei fiobligatit
sing., 2
el/ea va fiobligatit
sing., 3
noi vom fiobligatit
pl., 1
voi veţi fiobligatit
pl., 2
ei/ele vor fiobligatit
pl., 3
eu o săobligatesc
sing., 1
tu o săobligatești
sing., 2
el/ea o săobligatească
sing., 3
noi o săobligatim
pl., 1
voi o săobligatiţi
pl., 2
ei/ele o săobligatească
pl., 3
eu am săobligatesc
sing., 1
tu ai săobligatești
sing., 2
el/ea are săobligatească
sing., 3
noi avem săobligatim
pl., 1
voi aveţi săobligatiţi
pl., 2
ei/ele au săobligatească
pl., 3
Conjunctiv
eu săobligatesc
sing., 1
tu săobligatești
sing., 2
el/ea săobligatească
sing., 3
noi săobligatim
pl., 1
voi săobligatiţi
pl., 2
ei/ele săobligatească
pl., 3
eu să fiobligatit
sing., 1
tu să fiobligatit
sing., 2
el/ea să fiobligatit
sing., 3
noi să fiobligatit
pl., 1
voi să fiobligatit
pl., 2
ei/ele să fiobligatit
pl., 3
Condițional
eu aşobligati
sing., 1
tu aiobligati
sing., 2
el/ea arobligati
sing., 3
noi amobligati
pl., 1
voi aţiobligati
pl., 2
ei/ele arobligati
pl., 3
eu aş fiobligatit
sing., 1
tu ai fiobligatit
sing., 2
el/ea ar fiobligatit
sing., 3
noi am fiobligatit
pl., 1
voi aţi fiobligatit
pl., 2
ei/ele ar fiobligatit
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
obligatește
sing., 2
obligatiţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu obligati
sing., 2
nu obligatiţi
pl., 2