Conjugaison du verbe EVIDENTIATE - Roumain
Indicativ
eu evidentiez
sing., 1
tu evidentiezi
sing., 2
el/ea evidentiază
sing., 3
noi evidentiem
pl., 1
voi evidentiaţi
pl., 2
ei/ele evidentiază
pl., 3
eu evidentiam
sing., 1
tu evidentiai
sing., 2
noi evidentiam
pl., 1
voi evidentiaţi
pl., 2
ei/ele evidentiau
pl., 3
eu amevidentiat
sing., 1
tu aievidentiat
sing., 2
el/eaaevidentiat
sing., 3
noi amevidentiat
pl., 1
voi aţievidentiat
pl., 2
eu evidentiai
sing., 1
tu evidentiași
sing., 2
el/ea evidentie
sing., 3
noi evidentiarăm
pl., 1
voi evidentiarăţi
pl., 2
ei/ele evidentiară
pl., 3
eu evidentiasem
sing., 1
tu evidentiaseși
sing., 2
el/ea evidentiase
sing., 3
noi evidentiaserăm
pl., 1
voi evidentiaserăţi
pl., 2
ei/ele evidentiaseră
pl., 3
eu voievidentia
sing., 1
tu veievidentia
sing., 2
el/ea vaevidentia
sing., 3
noi vomevidentia
pl., 1
voi veţievidentia
pl., 2
ei/ele vorevidentia
pl., 3
eu voi fievidentiat
sing., 1
tu vei fievidentiat
sing., 2
el/ea va fievidentiat
sing., 3
noi vom fievidentiat
pl., 1
voi veţi fievidentiat
pl., 2
ei/ele vor fievidentiat
pl., 3
eu o săevidentiez
sing., 1
tu o săevidentiezi
sing., 2
el/ea o săevidentieze
sing., 3
noi o săevidentiem
pl., 1
voi o săevidentiaţi
pl., 2
ei/ele o săevidentieze
pl., 3
eu am săevidentiez
sing., 1
tu ai săevidentiezi
sing., 2
el/ea are săevidentieze
sing., 3
noi avem săevidentiem
pl., 1
voi aveţi săevidentiaţi
pl., 2
ei/ele au săevidentieze
pl., 3
Conjunctiv
eu săevidentiez
sing., 1
tu săevidentiezi
sing., 2
el/ea săevidentieze
sing., 3
noi săevidentiem
pl., 1
voi săevidentiaţi
pl., 2
ei/ele săevidentieze
pl., 3
eu să fievidentiat
sing., 1
tu să fievidentiat
sing., 2
el/ea să fievidentiat
sing., 3
noi să fievidentiat
pl., 1
voi să fievidentiat
pl., 2
ei/ele să fievidentiat
pl., 3
Condițional
eu aşevidentia
sing., 1
tu aievidentia
sing., 2
el/ea arevidentia
sing., 3
noi amevidentia
pl., 1
voi aţievidentia
pl., 2
ei/ele arevidentia
pl., 3
eu aş fievidentiat
sing., 1
tu ai fievidentiat
sing., 2
el/ea ar fievidentiat
sing., 3
noi am fievidentiat
pl., 1
voi aţi fievidentiat
pl., 2
ei/ele ar fievidentiat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
evidentiază
sing., 2
evidentiaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu evidentia
sing., 2
nu evidentiaţi
pl., 2