Conjugaison du verbe FACANDU - Roumain
Indicativ
eu fachez
sing., 1
tu fachezi
sing., 2
el/ea fachează
sing., 3
noi facăm
pl., 1
voi facaţi
pl., 2
ei/ele fachează
pl., 3
eu facam
sing., 1
tu facai
sing., 2
noi facam
pl., 1
voi facaţi
pl., 2
ei/ele facau
pl., 3
eu amfacat
sing., 1
tu aifacat
sing., 2
el/eaafacat
sing., 3
noi amfacat
pl., 1
voi aţifacat
pl., 2
ei/ele aufacat
pl., 3
eu facai
sing., 1
tu facași
sing., 2
noi facarăm
pl., 1
voi facarăţi
pl., 2
ei/ele facară
pl., 3
eu facasem
sing., 1
tu facaseși
sing., 2
el/ea facase
sing., 3
noi facaserăm
pl., 1
voi facaserăţi
pl., 2
ei/ele facaseră
pl., 3
eu voifaca
sing., 1
tu veifaca
sing., 2
noi vomfaca
pl., 1
voi veţifaca
pl., 2
ei/ele vorfaca
pl., 3
eu voi fifacat
sing., 1
tu vei fifacat
sing., 2
el/ea va fifacat
sing., 3
noi vom fifacat
pl., 1
voi veţi fifacat
pl., 2
ei/ele vor fifacat
pl., 3
eu o săfachez
sing., 1
tu o săfachezi
sing., 2
el/ea o săfacheze
sing., 3
noi o săfacăm
pl., 1
voi o săfacaţi
pl., 2
ei/ele o săfacheze
pl., 3
eu am săfachez
sing., 1
tu ai săfachezi
sing., 2
el/ea are săfacheze
sing., 3
noi avem săfacăm
pl., 1
voi aveţi săfacaţi
pl., 2
ei/ele au săfacheze
pl., 3
Conjunctiv
eu săfachez
sing., 1
tu săfachezi
sing., 2
el/ea săfacheze
sing., 3
noi săfacăm
pl., 1
voi săfacaţi
pl., 2
ei/ele săfacheze
pl., 3
eu să fifacat
sing., 1
tu să fifacat
sing., 2
el/ea să fifacat
sing., 3
noi să fifacat
pl., 1
voi să fifacat
pl., 2
ei/ele să fifacat
pl., 3
Condițional
eu aşfaca
sing., 1
tu aifaca
sing., 2
el/ea arfaca
sing., 3
noi amfaca
pl., 1
voi aţifaca
pl., 2
ei/ele arfaca
pl., 3
eu aş fifacat
sing., 1
tu ai fifacat
sing., 2
el/ea ar fifacat
sing., 3
noi am fifacat
pl., 1
voi aţi fifacat
pl., 2
ei/ele ar fifacat
pl., 3
Imperativ
Imperativ afirmativ
fachează
sing., 2
facaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu facaţi
pl., 2