Conjugarea verbului FINJIR - Spaniolă

Infinitivo
finjir
Participo pasado
finjido
Gerundio
finjiendo

Indicativo
finjes
sing., 2
nosotros finjimos
pl., 1
vosotros finjís
pl., 2
ellos/ellas finjen
pl., 3
yo finjía
sing., 1
finjías
sing., 2
él/ella finjía
sing., 3
nosotros finjíamos
pl., 1
vosotros finjíais
pl., 2
ellos/ellas finjían
pl., 3
yo finjí
sing., 1
finjiste
sing., 2
él/ella finjió
sing., 3
nosotros finjimos
pl., 1
vosotros finjisteis
pl., 2
ellos/ellas finjieron
pl., 3
yo hefinjido
sing., 1
hasfinjido
sing., 2
él/ella hafinjido
sing., 3
nosotros hemosfinjido
pl., 1
vosotros habéisfinjido
pl., 2
ellos/ellas hanfinjido
pl., 3
yo habíafinjido
sing., 1
habíasfinjido
sing., 2
él/ella habíafinjido
sing., 3
nosotros habíamosfinjido
pl., 1
vosotros habíaisfinjido
pl., 2
ellos/ellas habíanfinjido
pl., 3
yo hubefinjido
sing., 1
hubistefinjido
sing., 2
él/ella hubofinjido
sing., 3
nosotros hubimosfinjido
pl., 1
vosotros hubisteisfinjido
pl., 2
ellos/ellas hubieronfinjido
pl., 3
yo finjiré
sing., 1
finjirás
sing., 2
él/ella finjirá
sing., 3
nosotros finjiremos
pl., 1
vosotros finjiréis
pl., 2
ellos/ellas finjirán
pl., 3
yo habréfinjido
sing., 1
habrásfinjido
sing., 2
él/ella habráfinjido
sing., 3
nosotros habremosfinjido
pl., 1
vosotros habréisfinjido
pl., 2
ellos/ellas habránfinjido
pl., 3

Condicional
yo finjiría
sing., 1
finjirías
sing., 2
él/ella finjiría
sing., 3
nosotros finjiríamos
pl., 1
vosotros finjiríais
pl., 2
ellos/ellas finjirían
pl., 3
yo habríafinjido
sing., 1
habríasfinjido
sing., 2
él/ella habríafinjido
sing., 3
nosotros habríamosfinjido
pl., 1
vosotros habríaisfinjido
pl., 2
ellos/ellas habríanfinjido
pl., 3

Subjuntivo
yo finjiera
sing., 1
finjieras
sing., 2
él/ella finjiera
sing., 3
nosotros finjiéramos
pl., 1
vosotros finjierais
pl., 2
ellos/ellas finjieran
pl., 3
yo finjiese
sing., 1
finjieses
sing., 2
él/ella finjiese
sing., 3
nosotros finjiésemos
pl., 1
vosotros finjieseis
pl., 2
ellos/ellas finjiesen
pl., 3
yo hayafinjido
sing., 1
hayasfinjido
sing., 2
él/ella hayafinjido
sing., 3
nosotros hayamosfinjido
pl., 1
vosotros hayáisfinjido
pl., 2
ellos/ellas hayanfinjido
pl., 3
yo hubierafinjido
sing., 1
hubierasfinjido
sing., 2
él/ella hubierafinjido
sing., 3
nosotros hubiéramosfinjido
pl., 1
vosotros hubieraisfinjido
pl., 2
ellos/ellas hubieranfinjido
pl., 3
yo hubiesefinjido
sing., 1
hubiesesfinjido
sing., 2
él/ella hubiesefinjido
sing., 3
nosotros hubiésemosfinjido
pl., 1
vosotros hubieseisfinjido
pl., 2
ellos/ellas hubiesenfinjido
pl., 3
Subjuntivo futuro imperfecto
yo finjiere
sing., 1
finjieres
sing., 2
él/ella finjiere
sing., 3
nosotros finjiéremos
pl., 1
vosotros finjiereis
pl., 2
ellos/ellas finjieren
pl., 3
Subjuntivo futuro perfecto
yo hubierefinjido
sing., 1
hubieresfinjido
sing., 2
él/ella hubierefinjido
sing., 3
nosotros hubiéremosfinjido
pl., 1
vosotros hubiereisfinjido
pl., 2
ellos/ellas hubierenfinjido
pl., 3

Imperativo
Imperativo negativo

Căutați prin scrisoare

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z