Conjugaison du verbe FALIMENTA - Roumain

Infinitiv
a falimenta
Participiu
Gerunziu
falimentând

Indicativ
eu falimentez
sing., 1
tu falimentezi
sing., 2
noi falimentăm
pl., 1
voi falimentaţi
pl., 2
eu falimentam
sing., 1
tu falimentai
sing., 2
noi falimentam
pl., 1
voi falimentaţi
pl., 2
ei/ele falimentau
pl., 3
eu amfalimentat
sing., 1
tu aifalimentat
sing., 2
el/eaafalimentat
sing., 3
noi amfalimentat
pl., 1
voi aţifalimentat
pl., 2
eu falimentai
sing., 1
tu falimentași
sing., 2
el/ea falimentă
sing., 3
noi falimentarăm
pl., 1
voi falimentarăţi
pl., 2
eu falimentasem
sing., 1
tu falimentaseși
sing., 2
el/ea falimentase
sing., 3
noi falimentaserăm
pl., 1
voi falimentaserăţi
pl., 2
ei/ele falimentaseră
pl., 3
eu voifalimenta
sing., 1
tu veifalimenta
sing., 2
noi vomfalimenta
pl., 1
voi veţifalimenta
pl., 2
ei/ele vorfalimenta
pl., 3
eu voi fifalimentat
sing., 1
tu vei fifalimentat
sing., 2
el/ea va fifalimentat
sing., 3
noi vom fifalimentat
pl., 1
voi veţi fifalimentat
pl., 2
ei/ele vor fifalimentat
pl., 3
eu o săfalimentez
sing., 1
tu o săfalimentezi
sing., 2
el/ea o săfalimenteze
sing., 3
noi o săfalimentăm
pl., 1
voi o săfalimentaţi
pl., 2
ei/ele o săfalimenteze
pl., 3
eu am săfalimentez
sing., 1
tu ai săfalimentezi
sing., 2
el/ea are săfalimenteze
sing., 3
noi avem săfalimentăm
pl., 1
voi aveţi săfalimentaţi
pl., 2
ei/ele au săfalimenteze
pl., 3

Conjunctiv
eu falimentez
sing., 1
tu falimentezi
sing., 2
noi falimentăm
pl., 1
voi falimentaţi
pl., 2
eu să fifalimentat
sing., 1
tu să fifalimentat
sing., 2
el/ea să fifalimentat
sing., 3
noi să fifalimentat
pl., 1
voi să fifalimentat
pl., 2
ei/ele să fifalimentat
pl., 3

Condițional
eu falimenta
sing., 1
tu aifalimenta
sing., 2
el/ea arfalimenta
sing., 3
noi amfalimenta
pl., 1
voi aţifalimenta
pl., 2
ei/ele arfalimenta
pl., 3
eu aş fifalimentat
sing., 1
tu ai fifalimentat
sing., 2
el/ea ar fifalimentat
sing., 3
noi am fifalimentat
pl., 1
voi aţi fifalimentat
pl., 2
ei/ele ar fifalimentat
pl., 3

Imperativ
Imperativ afirmativ
falimentaţi
pl., 2
Imperativ negativ
nu falimenta
sing., 2
nu falimentaţi
pl., 2

Recherche par lettre

A B C D E F G H I J L M N O P R S T U V W Z